Buca Mevlana Heykeli
 
Sevgi, Barış ve Dostluğun sembolü olan dünyaca ünlü Mevlana'nın devasa Heykeli İzmir'in Buca ilçesine dikildi.
Buca'nın en yüksek yeri olan Tıngırtepe'ye kaidesiyle gaberesi 23 metre olan ve dikildiği tepeyle birlikte yer seviyesinden 73 metre yüksekliğe kavuşan Mevlana Heykeli,deniz seviyesinden 160 metrelik yüksekliğiyle, İzmir'in büyük bir kesiminden görülebiliyor.
Heykelin çevresine semazenler yerleştirilen regreasyon alanı içinde kafeterya, yürüyüş yolları ve oturma grupları yer alıyor. Geceleri lazer ışıklarıyla da aydınlatılan Dünya'nın 3. büyük heykeli, İzmir gecelerine farklı bir güzellik katıyor.
Yılın muhtelif zamanlarında, İzmir Konyalılar Derneği ile ortaklaşa, semazen gösterileri düzenlenerek çeşitli etkinlikler yapılacak.Ayrıca aynı yörede bulunan ilçenin ilk yerleşim yerlerinden Yaylacık Mahallesi'nin sokaklarını geçmişi yaşatacak mekanlar haline getirildi. Buca'nın dününü bugüne bağlayan bu nostalji sokaklarında sergilenecek olan çeşitli el işi ürünleri yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunulacak.
İzmirli heykeltıraş Eray OKKAN tarafından yaklaşık 7 ayda hazırlanan çelik konstrüksiyon üzerine fiberglasla yapılan ve yüzeyi 10 ton bakırla kaplanan 26 tonluk heykelin Rüzgara karşı direncinin artırımı için kullanılan 24 ton çelik boru ile toplam ağırlığı 50 ton.

 

Bu Sayfaya
Website counter
Kez Bakılmıştır

 


 

Tasarım Onuncu Köy