İzmir Konak Meydanı - İzmir Hükümet Konağı , Konak Yalı Camiii - İzmir Saat Kulesi
 

  İzmir Hükümet Konağı

1868 - 1872 yıları arasında inşa edilen Hükümet Konağı, mimari özelliğinden çok, Kurtuluş Savaşı'ndaki ve İzmir'in kurtuluşundaki yeri ile önemli tarihi bir yapıdır. 
  9 Eylül 1922'de Türk ordusunun kente girip Hükmet Konağı'na çekilen Türk Bayrağı görüntüsü, adeta kurtuluş savaşının zaferle sonuçlanmasıyla özdeşleşmiştir. 1970 yılında yanan konak, 1980'den sonra cephleri orijinaline çok yakın olarak yeniden inşa edilmiştir.
  Yalı (Konak )Camii

   Konak Meydanı'nda, çinileri ve sekizgen planıyla dikkatleri çeken, İzmir'in en zarif camilerinden Yalı (Konak) Camii, Mehmet Paşa kızı Ayşe Hatun tarafından 18.yüzyılda yaptırılmıştır. Sekizgen planlı caminin mimarisinde kesme taş kullanılmıştır. Harim ile dış cephelerde yer alan çiniler, 19. yüzyıl Kütahya çini geleneğinin en güzel örneklerini yansıtmaktadır.

 
  İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, 1 Eylül 1900 tarihinde inşasına başlanan  ve 1 yıllık bir çalışmanın neticesinde 1 Eylül 1901 tarihinde inşası tamamlanan zarif ve modern bir yapıdır. İzmir’de vali olarak görev yapan Kamil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kamil Paşa, 2. Abdülhamit tarafından 2 kez sadrazamlığa getirilmiş yetenekli bir devlet adamıdır.
 

Bu Sayfaya
Website counter
Kez Bakılmıştır.


 


 

Tasarım Onuncu Köy