Fotoğraf çekimleri SdcBilişim. (Çözüm ortağı firmamız, Emeğinize sağlık dostlar.)

İncesu Mağarası Karaman - Incesu Cave

 

 

KARAMAN İNCESU MAĞARASI           

Karaman Merkez İlçeye bağlı Taşkale Kasabasının sınırları içerisinde kent merkezinin 9 km güneyinde, İncesu Deresi’nin doğu yamaçlarında yer alır. Uzunluğu 1.356 metredir. İçerisinde sarkıt, dikit ve traverten havuzları bulunur. Bir doğa harikasıdır.

İncesu Mağarasının yurdumuzdaki “mağara turizm envanterine” girmesiyle artan önemi, mağara turizmine açılmasıyla daha iyi anlaşılacaktır.

Mağaranın diğer bir özelliğinin astım ve kalp yetersizliği gibi hastalıklara iyi geldiği yolundadır. Karaman’a 60 km. uzaklıktadır.
MTA Genel Müdürlüğü tarafından fizibilitesi yapılan mağaranın aydınlatma ve yol projesi yaptırılmış olup, önümüzdeki yıllarda sağlık turizmine hizmet sunar hale getirilecektir.

 

Yapısal Özellikleri ve Oluşumu:

Miyosen kireçtaşlarında gelişen mağara sistemi, birbirinin devamı olan iki mağaradan oluşmuştur. Bütünüyle yatay olan mağaralar damlataş birikim yönünden oldukça zengindirler. Yağışlı dönemlerde içlerinden küçük bir yeraltı nehri akan sistemin iki mağarasından biri olan İncesu Mağarası 1356 m, Asarini ise 750 m uzunluğundadır.

 

Bu iki mağara arası, çökmeler nedeniyle kapanmıştır. Tümüyle yatay gelişmiş, içindeki mevsimlik küçük göletlerin dışında kuru olan bir mağaradır. İncesu mağarası, Orta Miyosen yaşlı, oldukça saf ve genellikle yataylığı bozulmamış masif kireçtaşı içinde gelişmiştir.İncesu Mağarası'nın, İncesu Deresi'ne açılan ağzı oldukça dar olup, bu dar ağızdan sonra mağara 5-10 m genişlikte ve 4-6 m yükseklikte düzgün bir tünel görünümünde, kırık sistemlerine de uygun olarak zikzaklar ve kıvrımlar yaparak uzanmaktadır. Mağara tabanının genel eğimi beklenildiği gibi İncesu Deresi'ne doğru değil kuzeye doğru, yani Yeşildere'ye doğrudur.

 

Bu durum şöyle açıklanabilir: Mağara başlangıçtan beri Yeşildere'ye doğru akan bir yeraltı deresi olarak gelişmiştir ve sonradan İncesu Deresi derinliğine gelişirken mağarayı kesmiştir. İncesu Mağarası'nın 300 m daha güneyinde bulunan Asarini Mağarası'nın da başlangıçta İncesu Mağarası'nın devamı olduğu ve İncesu Deresi'nin yatağına gömülürken bu mağara sistemini parçalara böldüğü anlaşılmaktadır. Mağara tabanı çoğunlukla küçük boyutlu çok sayıda traverten havuzcukları ile süslü olup bazı yerlerde kaya ve taş molozlar bulunmaktadır.Mağara içinde yer yer dikitler, sarkıtlar ve sütunlar yer almaktadır

 

INCESU CAVE

Incesu cave system is situated at 7 km. south of Taskale, 45 km. from Karaman province in southeast direction. The site is accessible by all means of transportation facilities. The system is formed by two continuous separate caves. The horizontally extending caves are rich with stalactive and stalagmite formations. One can follow an underground river in wet seasons from Incesu cave (1356 m.) to Asarini cave (750 m.), despite some blockage by fallen blocks.

 

 

 


 

Bu Sayfaya
Website counter
Kez Bakılmıştır.


 

Tasarım Onuncu Köy

 

Galeri Sayfası