TURUNÇ SAHİLİ

Turunç'un Konumu

Turunç Ege' nin Akdeniz' e kavuştuğu bölgede, Türkiye' nin güneybatı ucundaki Bozburun Yarımadası' nın kuzey doğusunda küçük bir belde. Güney Ege' nin irili ufaklı adacıklar, fiyortlarla bezenmiş, yamaçları sandal ağaçları, zeytinlikler ve çam ormanlarının yeşil dokusuyla örtülü nefes kesici coğrafyasının en güzel koylarından biri olarak tanınıyor.

 

Batıda 920 metrelik Palamut Tepesi, güneybatıda 817 metrelik Eren, güneyde ve kuzeydeki 350 şer metrelik Yumru ve Mersinli Tepelerinin oluşturduğu havza doğuda Ege Denizi' nin nefes kesici güzellikteki manzarasına açılıyor ve aşağıda, kapalı bir yay formunda Turunç Koyu' nu oluşturuyor. Marmaris Körfezi girişindeki Keçi adası, Aksaz Körfezi, Yılancık Adası, Ekincik Koyu, Dalyan Deltası ve İztuzu Plajını izleyip Göcek' ten Fethiye' ye ulaşan kıyı şeridinin koy ve burunları ile arkalarındaki Gölgeli Dağların uzantıları, Turunç tepelerinden izlenebilen bu muhteşem manzaranın öğeleri.

Marmaris Körfezi' nin dışında, açık denize bakan ilk koy oluyor Turunç. Karayoluyla 9 km uzaklıktaki İçmeler' e ve 19 km uzaklıktaki Marmaris merkezine ulaşım, düzenli şekilde karşılıklı sefer yapan minibüs ve dolmuş tekneleriyle sağlanıyor. Dalaman Havalimanı 110 km, Bodrum Havalimanı 170 km uzaklıkta.

Mavi Bayrak

Turizm Sektörünün dinamizmi ile kısa bir sürede gelişen, özellikle yaz sezonunda giderek artan bir nüfusa hizmet vermek konumunda kalan Turunç' un başlangıçta karşılaştığı sorunlardan en büyüğü alt yapı yetersizliği olmuştur. Özellikle turizm işletmelerinin çoğalmasıyla artan atık suyun Koyun tertemiz deniz suyunu olumsuz etkilemesi tehlikesi ivedi çözülmesi gereken sorunların başında yer almıştır.

1992 yılında "Turunç Mavi Bayrak, Çevre Koruma ve Turizmi Geliştirme Derneği" adı altında köyün tarihindeki ilk sivil toplum örgütü kuruluyor. Çevre dostu işletmeler ve kişilerin özverili çalışmalarıyla Turunçlular kanalizasyon şebekesini döşeyip koydaki tüm işletme ve konutları şebekeye bağlamayı başarıyorlar. "Vatandaş-Devlet el-ele" şeklinde adlandırılan model kapsamında Turizm Bakanlığı' nın da katkısı sağlanarak, atık su terfi hattı ve biyolojik atık su arıtma tesisi de tamamlanarak devreye sokuluyor. 1996 yılında atık su sorunu çözüldükten sonra, ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı "TÜRÇEV" in yürüttüğü Mavi Bayrak Kampanyasına aday olan Turunç, şart koşulan diğer kriterleri de yerine getirerek Türkiye' nin Mavi Bayrak' la ödüllendirilen ilk koylarından biri oluyor.

Küçük bir köyün kendi olanaklarıyla gerçekleştirmesi gerçekten zor olan bu başarılı çalışma ile Turunçlular ülkemizdeki ilklerden birine imzalarını atmış olmaktan, benzeri bir çok belde için olumlu bir örnek oluşturmaktan kollektif bir kıvanç duyuyorlar.

Merkezi Kopenhag' da bulunan Avrupa Çervre Eğitim Vakfı "FEEE" nin denetiminde yürütülen Mavi Bayrak kampanyası, rekreasyon amaçlı kullanılan deniz, göl suları ve plajlarının tüketici çıkarları açısından sağlıklı ve güvenilir olmasını sağlamak için gereken kriter ve koşulları saptıyor ve haber vermeden yapılan kontrollarla denetliyor.. Kampanya koşullarını yerine getiren plaj ve marinalara bir yıl geçerli olmak koşulu ile Mavi Bayrak gönderiliyor.

Turunç Koyu' nun belirli noktalarından 15 günlük aralarla periyodik olarak alınan su örneklerinin analiz değerlerinin "FEEE" tarafından saptanmış normlardan düşük olması; denizde yüzen kişiler için yeterli genişlikte bir şeridin tekne trafiğinden şamandıralı bir halatla ayrılarak yüzenlerin güvenliğinin sağlanması; plajı kullananlar için yeterli sayıda tuvalet, soyunma kabini, telefon, çöp kutusu, genel informasyon panosu vb.donanımın bulunması; can kurtarma görevlisi, ilk yardım ekibi ve bir ambulansın hazır tutulması gibi daha bir çok koşulu yerine getiren Turunçlular, Mavi Bayrağı her sene yeniden plajlarında dalgalandırmaya devam edeceklerine inanıyorlar.

Mavi Bayrak Kampanyası kapsamında kurulan dernek bugün artık Turunç' ta toplumsal sorumluluk bilincinde tüm kişi ve işletmelerin bir araya geldiği, yörenin sosyal, ekonomik ve kültürel sorunlarını sırtlayan, projeler geliştiren, katılımcı, aktif bir forum. Her Cumartesi saat 15:00 te Fidan Restoran mekanlarında yapılan dernek tplantılarına ilgi gösteren herkes katılabiliyor.

 


 


 

Bu Sayfaya
Website counter
Kez Bakılmıştır.


 

Tasarım Onuncu Köy

 

Galeri Sayfası