Tam Ekran için sağdan 4. Butona Tıklayınız

Adım adım İçmeler Marmaris
Step by Step: Icmeler Marmaris

 

 

GÖLENYE  MEYDANI - GÖLENYE SQUARE

Konum :

Ege denizi ve Akdeniz’in tam kesişme noktasında bulunan İçmeler kasabası,

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Marmaris ilçesine bağlıdır.

Türkiye’nin güneybatısında yer alan Marmaris körfezindeki harika bir koydadır.

Avrupa ve Asya’nın yol ayrımında bulunan bu cennet belde, denizcilerin tabiri ile dünyadaki konumu itibarıyla 36 48’ 30’’ Kuzey enlemi ve 028 14’ 00’’ Doğu boylamı pozisyonunda yer alır.

Tarihçe :

İçmeler’in, tarihçilere göre Batı Anadolu medeniyetlerinden olan Karyalılar tarafından kurulduğu düşünülmektedir. M.Ö. 3400 yıllarında bölgeye hakim olan Karyalılar’ın ardından medeniyetin beşiği kabul edilen bu bölgeye birçok kavim hakim olmuştur. Eolyalılar, İyonlar, Dorlar, Lidyalılar, Persler’ den sonra Makedonya kralı Büyük İskender tarafından istila edilmiştir. Daha sonra Romalıların idaresine geçenbölge uzunca bir süre Bizans idaresinde kalmış ve Rodos’lu memurlarca idare edilmişlerdir. 1280 – 1290 yılları arasında Türk egemenliğine geçen bu bölgede sıklıkla tarihi kalıntılara rastlanmaktadır.

Yemyeşil bir doğaya sahip olan İçmeler, Akdeniz ve Ege’den oluşan mükemmel bir kokteyl gibidir. Çepeçevre çam ormanları ile kaplı dağlar tarafından gizlenmiş bir cenneti andırır. Uzun ve temiz sahili, kristal temizliğinde denizi uluslar arası Mavi Bayrak ödülünü defalarca kazanmasını sağlamıştır. Düzenli yerleşimi ve tamamlanmış altyapısıyla örnek bir turizm kentidir.

İçmeler’in önemli bir özelliği de ismini aldığı içme suyudur. İçmeler koyunun sağ köşesinde sahile yakın bulunan bu kaynak suyu klorür ve sülfat anyonu ile sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum katyonlarınca fazlasıyla zengin bir sudur. Litresinde 140 gr.dan fazla erimiş madde olduğundan içimi zordur. İç hastalıklara iyi geldiği belirlenen sudan iki bardak içilince derhal müshil tesiri gösterir.Köyün Gölenye adı 1963 yılında Muğla Valisi Şerif Tüten tarafından İçmeler olarak değiştirilmiştir.

 

 

Website counter

 

Galeri Sayfası
 

Tasarım Onuncu Köy
Tel: 0554 209 36 26